summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

چاپ شده در مجله باران

محیط،‌ پیرامون ماست. و محیط زیست جایی ست كه ما در آن حیات داریم و زندگی می كنیم. این محیط، ویژگی هایی دارد كه ما را برای سالم ماندن و زندگی كردن حفاظت می كند. اما كار دنیا برعكس می شود، انسان وسایلی می سازد كه این نظم بر هم می خورد و شرایط برای انسان و حیوانات نامطلوب می گردد. حالا وظیفه ی ماست كه محیط زیست را حفاظت كنیم. محیط زیست،‌ بزرگ ترین محافظ ما، خود نیاز به حفاظت دارد.

در دنیا ایده های زیادی برای نگهداری و حفظ سلامتی و زیبایی محیط اجرا می شود، یكی از این ایده ها ساخت نوعی كاشی یا سرامیك است كه به سرامیك زیستی معروف شده. این كاشی می تواند آلودگی های هوا را بگیرد و گیاهانی كه در خود دارد را با آن تغذیه كند.

اگر این کاشی‌ها در نمای 200 ساختمان به کار رفته باشند، می‌توانند سالانه 2,638 میلیون مترمکعب هوای آلوده را تصفیه کنند. به عبارت دیگر، در طول یک سال، 400,000 نفر می‌توانند هوایی پاک و بدون آلودگی صنایع و ماشین‌ها را تنفس کنند.

این نمای ساختمانی هم زیبایی و آرامش بخشی یك خانه را دو چندان می كند و هم هوایی پاك را برای یك نفس عمیق به ما هدیه می دهد.

یكی از منابعی كه كمبودش دانشمندان را نگران كرده است،‌ برق است. و عاملی كه به شدت پاكیزگی و سلامت محیط را به خطر انداخته،‌ بازیافت نشدنی هاست. دانشمندان به فكر افتادن و صندلی زیبایی را طراحی كردند. در این صندلی سلول های خورشیدی به كار رفته است. این صندلی دارای یك ژنراتور برق و چراغ روشنایی برای شب در خیابان ها است. این نیمكت زیبا، گلدان های زیبایی هم دارد و به تمامی از مواد بازیافتی ساخته شده.  بعد از پایان یافتن عمر نیمکت، تمام مواد به کار رفته در آن، تجدیدپذیر و دوباره قابل بازیافت هستند.

دوست دارید روی این صندلی بنشینید و چند لحظه ای را به فكر فرو روید؟ خیالتان می تواند از هر بابت راحت باشد. نه برقی مصرف می كنید و نه زباله ای تولید می شود. می توانید خوشحال باشید كه صندلی تان از مواد دور ریختنی درست شده و گل هایش اكسیژن های پاك را به ریه هایتان می فرستد.

دانشمندان هدیه های زیبایی را به مردم و محیط زیست داده اند. 

یكی از راه های دیگر در حفظ محیط زیست،‌ جایگزینی منابع است. استفاده از منبعی مانند باد كه نه آلودگی دارد و نه هزینه،‌می تواند كمك بسیار بزرگی به انسان ها كند. استفاده از باد به عنوان منبع انرژی، استفاده ای ارزان قیمت و سالم است.

تا به حال توربین های زیادی برای تبدیل انرژی باد به الكتریسته و سرانجا برق طراحی شده است.

هر ساله نمایشگاهی با موضوع انرژی های تجدید پذیر برگزار می شود. ساختار این نوع توربین ها نیز در این نمایشگاه ارائه شد. در این طراحی،‌ از نور خورشید با استفاده از یك ذره بین برای تشدید جریان باد استفاده می شود و می توانند نسبت به توربین های رایج،‌ 3 برابر انرژی بیشتری تولید كنند.

 

 مناطق ساحلی بهترین مكان برای نسب این توربین ها است. و نیز استفاده از این ها جهانگردان زیادی را برای تماشا به این ساحل می آورد.