summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

با تمبر چگونه می‌توان از محیط زیست حفاظت کرد؟

نیمی از هزینه‌ی این تمبر  صرف پروژه‌ی حفاظت از  گونه‌های در حال انقراض می‌شود.

با خودم فکر می‌کنم چرا کسی به فکر انقراض دایناسورها نبود؟ اگر دایناسورها امروز زنده بودند کره‌ی زمین چه شکلی می‌شد؟ همه‌ی چیزهایی که دایناسورها و بسیاری از حیوانات عصر حجر را منقرض کرد به طرز جالبی به زنده ماندن انسان و تکاملش کمک کرد. تا به حال پرسیده‌اید چرا دانشمندان به دنبال جلوگیری از انقراض بعضی از حیواناتند؟ این همه دایناسور به آن بزرگی منقرض شدند، چند پرنده و چرنده که انقدر سر و صدا ندارد!

قضیه اینطوری است که انقراض‌های طبیعی از زمانی که زمین شکل گرفت وجود داشت اما امروزه انقراض مصنوعی که آدم‌ها ایجاد کرده‌اند رشد سریع‌تری نسبت به انقراض طبیعی دارد. اکوسیستم یک منطقه شامل چرخه ارتباطی بین کوچکترین اجزا (مثل گونه‌های در حال انقراض) تا بزرگترین اجزا (مثل گیاهان و انسان‌ها) است. این چرخه گاهی بعضی چیزها را نابود می‌کند تا بعضی دیگر بیشتر زندگی کنند. اما هر جای این چرخه به صورت غیر طبیعی اشکالدار شود، جای دیگری شروع به سوراخ شدن می‌کند!  اینطوری است که امکان دارد سلامتی انسان به خاطر نابودی چند دانه پرنده و گور خر و یوزپلنگ به خطر بیفتد. می‌پرسید چطور ممکن است؟! انتقال بیماری‌ها، از بین رفتن پوشش گیاهی و حتی ژنتیک بعضی حیوانات راه‌های خطرناکی به سمت تخریب سلامتی محیط زیست و انسان است.

اما چطور می‌شود مانع از سوراخ شدن چرخه‌ی ارتباطی اکوسیستم شد و از انقراض حیوانات جلوگیری کرد؟ راه‌های مختلفی از ساده‌ی ساده مثل آلوده نکردن آب و هوا و خاک تا راه‌های کمی دورتر مثل جلوگیری از شکارهای غیر قانونی و کمی بزرگتر مثل نوشتن و خواندن و گفتن درباره‌ی این موضوع وجود دارد. بعضی‌ها هم روش دیگری انتخاب کرده‌اند؛ مثلا چاپ تمبر!  در بسیاری از کشورهای دنیا تمبر، یکی از راه‌های بزرگداشت و کسب درآمد برای حفاظت از گونه‌های در حال انقراض است. به این شکل که شما تمبر می‌خرید و بخشی از هزینه‌ی تمبر برای حفاظت از حیوانات به سازمان مربوطه فرستاده می‌شود. بعضی از تمبرها هم فقط برای یادآوری است، یادآوری اینکه طبیعت پیام‌های زیادی را برای ما می‌فرستد و بعضی‌هایشان راه درازی طی کرده‌اند تا به ما برسند. 


تمبرهایی برای حفاظت از پرندگان در حال انقراض کشور هند

لاک پشت سبز دریایی که زمانی شاهد انقراض دایناسورها بوده است حالا به لیست گونه‌های در حال انقراض اضافه شده. تمبرهای او اینترنتی به فروش می رسد.

یک نوع مرغ باران، که در ساحل قدم می‌زند و تمبرهایی با عکس او بر روی نامه‌ها از این سر دنیا به آن سر دنیا می‌روند.