summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 magazine.png - 3.89 کیلو بایت

نزدیک عید که می‌شود، مامان و بابا شروع به خانه تکانی می‌کنند از اتاق‌ها گرفته تا انباری. یکی از هدف‌های بزرگ مامان در خانه تکانی، پاک کردن گوشۀ دیوارها از تار عنکبوت است. معمولاً هم از بابا برای رسیدن به این هدف بزرگش کمک می‌گیرد. در همین روزهای تار عنکبوت پیدا کنی بود که از نزدیک یک عنکبوت را نگاه کردم. دوست داشتم بهش دست بزنم، اما بابا گفت نکند سمّی باشد. با دقت به نقش و نگارهای رویش نگاه کردم. عجب موجود زیبایی بود. چند مگس و مورچه و یک سوسک را هم گرفتار تارش کرده بود. یادم آمد یک سوره هم در قرآن به نام عنکبوت است. باید بیشتر از این حیوان عجیب بدانم. شروع کردم به جستجو و فهمیدم... این عنکبوت کوچک و مظلوم، چه دنیای بزرگ و شگفت‌آوری دارد.

1.jpg - 67.68 کیلو بایت

 1. تا امروز 40 هزار گونۀ مختلف از عنکبوت شناخته شده است. دانشمندان باور دارند به همین اندازه هنوز عنکبوت شناخته نشده وجود دارد.
 2. عنکبوت بافنده، پنجه‌های کوچکی روی پاهایش دارد که به او کمک می‌کند بدون گیر افتادن در چسب تارش، رشته به رشته ببافد. بدن او مایع روغنی مانندی هم تولید می‌کند که کمک دیگری در بافندگی برای اوست.
 3. یکی از گونه‌های عنکبوت، عنکبوت غول پیکر است که به او فسیل زنده می‌گویند. او شبیه‌ترین نمونه به عنکبوت‌های 300 میلیون سال پیش است و در جنوب آسیا، چین و ژاپن زندگی می‌کند.
 4. بزرگترین عنکبوت جهان، جالوت نام دارد. نیش او حدود 28 سانتی‌متر طول دارد و می‌تواند مارمولک، موش، قورباغه و حتی مار و پرنده‌های کوچک را هم زخمی کند.
 5. عنکبوت‌های خانگی با پرزهای کوچکی که روی پاهایشان هست می‌توانند از دیوار راست بالا بروند؛ اما از جاهای لیزی مثل وان حمام نمی‌توانند بالا بروند. عنکبوت‌های باغ و باغچه روی پاهایشان تولید کنندۀ ابریشم دارند؛ اما نمی‌توانند مثل عنکبوت خانگی از دیوار بالا بروند.
 6. عنکبوت نمی‌تواند پرواز کند؛ اما با استفاده از تارش بالونی می‌سازد. به این عنکبوت، «بالونی» می‌گویند.
 7. عنکبوت‌های گرگی می‌توانند با سرعت 60سانتی‌متر در ثانیه بدوند.
 8. در مناطق گرمسیری، عنکبوت‌هایی هستند که تار خود را به سمت طعمه پرتاب می‌کنند.
 9. اغلب عنکبوت‌ها هر روز چندین تار می‌بافند. اما عنکبوتی، به نام گوی طلایی، برای ساختن تارش سال‌ها وقت صرف می‌کند. تار او می‌تواند پرنده‌ها را هم شکار کند.
 10. یک نوع از عنکبوت، شبیه مدفوع پرنده‌گان است. به او عنکبوت «پرنده‌گریز» می‌گویند چون در برابر پرنده‌ها می‌تواند خود را استتار کند.
 11. عنکبوت جهنده می‌تواند 40 برابر قد بدنش بپرد. اگر انسان چنین توانایی داشت، می‌توانست بیشتر از 70 متر بپرد.
 12. ماهیچه‌های پای عنکبوت جهنده، قوی نیستند. او برای پرش از ماهیچۀ شکم و مایع درون پاهایش کمک می‌گیرد. با قدرت پاهای پشتی می‌تواند به جلو بجهد.
 13. عنکبوتی به نام داروین می‌تواند قوی‌ترین تارها را با استفاده از موجودات زندۀ محیط زیست ببافد. تار او در رودخانه، سیل و دریاچه خراب نمی‌شود.
 14. عنکبوت آبی هم در دنیا وجود دارد. عنکبوتی که در آب زندگی می‌کند، مانند بقیۀ عنکبوت‌ها تار می‌سازد و پاهایش مانند ماهی‌ها شنا می‌کند. او از تارش برای گیر انداختن ماهی‌ها و جانوران دریایی استفاده می‌کند.
 15. یک گونۀ عنکبوت در ارتفاع هفت کیلومتری زمین زندگی می‌کند. در این ارتفاع نه پرنده‌ای وجود دارد و نه گیاهی. او با خیال راحت از حشرات کوچک تغذیه می‌کند.

2.jpg - 134.30 کیلو بایت

 1. عنکبوت‌ها همه جا وجود دارند؛ به جز قطب جنوب!
 2. عنکبوت‌ها معمولاً تنها زندگی می‌کنند. چند نمونۀ زندگی گروهی از آن‌ها در آفریقا دیده شده است. زندگی گروهی آن‌ها روی درخت است.
 3. بیشتر عنکبوت‌ها فقط یک سال زندگی می‌کنند، اما عنکبوت‌هایی با عمر بیشتر از 20 ساله هم وجود دارد.
 4. عنکبوت‌ها دندان برای غذا جویدن ندارند. آن‌ها با مکیدن غذا را به بدنشان تزریق می‌کنند.
 5. عنکبوت‌ها حشرۀ بیشتری از پرنده‌ها و خفّاش‌ها می‌خورند.

3.jpg - 65.78 کیلو بایت

 1. عنکبوت برای محیط زیست اهمیت زیادی دارد. آن‌ها حشره‌های مضر را می‌خورند، به گرده افشانی گل‌ها و بازیافت باقیماندۀ جسد گیاهان و حیوان‌ها کمک می‌کنند. عنکبوت‌ها حتی یک منبع ارزشمند غذایی برای بسیاری از پرندگان، پستانداران کوچک و ماهی‌ها هستند.
 2. دانشمندان از عنکبوت‌ها برای ساخت روبات‌های فضانورد الهام گرفته‌اند. یکی از روبات‌های عنکبوتی، در خارج از فضاپیما برای تعمیر طراحی شده است. ایده‌ای که این روبات از عنکبوت گرفته، تقسیم وزنش روی هشت پا است به طوریکه به بدنۀ فضاپیما آسیب نزند. روش راه رفتن عنکبوت هم الهام بخش طراحی روبات‌هاست.
 3. هزاران سال قبل، انسان‌ها تار عنکبوت را روی زخم‌هایشان می‌گذاشتند چون فکر می‌کردند خاصیت ضد خونریزی دارد. امروز دانشمندان ثابت کرده‌اند که تار عنکبوت دارای ویتامین K است که خونریزی را کاهش می‌دهد.
 4. دانشمندان از تار عنکبوت برای ساخت جلیقۀ ضد گلوله استفاده می‌کنند.
 5. ابریشم تار عنکبوت پنج برابر مستحکم‌تر از فولاد به همان ضخامت است. اگر تاری به اندازۀ یک مداد از ابریشم عنکبوت ببافیم، می‌تواند یک هواپیمای غول پیکر را متوقف کند. ابریشم عنکبوت مستحکم‌ترین و منعطف‌ترین مادۀ شناخته شده است.

 4.jpg - 143.36 کیلو بایت

 1. نیش بعضی از عنکبوت‌ها بیماری‌های خونی ایجاد می‌کند. مثلاٌ سم یک عنکبوت باعث ترکیدن گلبول‌های قرمز و بعد مشکلات کلیه‌ای و یرقان می‌شود.
 2. سم نیش یک عنکبوت باعث نرسیدن فرمان به عضله‌ها می‌شود و در عضله‌ها درد و انقباض‌های شدید ایجاد می‌کند. از بلایای دیگری که سم عنکبوت ایجاد می‌کند: بی‌قراری، گرفتگی عضله‌های صورت و فشار خون بالا است.
 3. اینکه چقدر سم خطرناک باشد بستگی به چند عامل دارد: مقدار سمی که وارد بدن می‌شود، سن و اندازۀ فردی که گزیده شده. سالمندان و کودکان بیشترین آسیب‌پذیری را دارند.
 4. نیش عنکبوت‌ها مانند موچین‌های کوچک رو به جلو هستند؛ اما یک نوع عنکبوت پرنده‌خوار نیش بزرگ و رو به پایین دارد.
 5. برخلاف پشه، عنکبوت از خون انسان تغذیه نمی‌کند و دلیل برای نیش زدن او وجود ندارد. فقط زمانی که بترسد برای دفاع از خود نیش می‌زند. عنکبوت‌ها انسان خوابیده را نیش نمی‌زنند.

5.jpg - 109.00 کیلو بایت

 1. عنکبوت هشت پا دارد؛ اما برای راه رفتن فقط ازچهار پای استفاده می‌کند. چهار پای دیگرش روی هواست.
 2. مرغ مگس، پرنده‌ای است که از تارهای بافته شده توسط عنکبوت برای خانه‌سازی استفاده می‌کند.
 3. خون عنکبوت‌ها آبی است. در خون انسان، اکسیژن به هموگلوبین می‌چسبد. هموگلبین ماده‌ای است که آهن دارد و این دلیل رنگ قرمزش است. در خون عنکبوت، اکسیژن به ماده‌ای می‌چسبد که مس دارد و به این دلیل رنگش آبی است.
 4. اگر 10تا از کوچکترین عنکبوت‌های جهان را کنار هم بگذاریم، به اندازۀ نوک یک مداد می‌شوند.
 5. روی شکم عنکبوت‌ها دو تا شش تارساز هست. این تارسازها شبیه دوش‌های کوچکی هستند که صدها سوراخ دارند.
 6. ترس از عنکبوت یکی از ترس‌های رایج دنیاست. اما این ترس در مناطق گرمسیری که عنکبوت‌های پشم‌دار بیشتری وجود دارد، کم است.
 7. ماهیچه‌های انسان اطراف استخوان را گرفته است. جالب است بدانید که در عنکبوت، اطراف ماهیچه‌ها را استخوان گرفته است.
 8. عنکبوت‌ها طیفی از نور را می‌بینند که انسان قادر به دیدنش نیست. آن‌ها طیف ماورای بنفش را می‌بینند.
 9. عنکبوت‌ها می‌توانند پاهایشان را به درون جمع کنند؛ اما نمی‌توانند پاها را به خارج باز کنند. آن‌ها برای باز کردن پا از فشار آب استفاده می‌کنند. پاهای عنکبوت مرده به درون جمع می‌شود؛ چون آبی در بدنش باقی نمانده است.
 10. مایعی که برای بافت ابریشم از عنکبوت خارج می‌شود، به محض برخورد با هوا سفت و سخت می‌شود. تا کنون هفت نوع غدۀ ابریشم در عنکبوت شناخته شده که می‌تواند ابریشم‌های مختلفی تولید کنند. مانند: صاف، چسبنده، خشک یا چسبناک.
 11. اغلب عنکبوت‌ها هشت چشم دارند و نزدیک‌بین هستند. عنکبوت‌ها موهای ریزی روی پاهایشان دارند که به آن‌ها کمک می‌کنند بشنوند و ببویند.
 12. برخلاف حشره‌ها، عنکبوت برای ارتباط با بقیۀ عنکبوت‌ها گیرنده و فرستنده ندارد.
 13. بعضی از عنکبوت‌ها تارهای خود را می‌خورند تا دوباره تولید کنند.
 14. عنکبوت‌ها تنها حیوانات تولیدکنندۀ تار هستند.