summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

چاپ‌شده در ماهنامه‌ی آفتاب

معرفی اسباب‌بازی‌های بی‌ضرر و بازیافتی

 

وقتی ما تصمیم می‌گیریم به مدرسه برویم، یعنی اولین قدم را برای با سواد شدن و متفاوت بودن برداشته‌ایم. وقتی سواد خواندن و نوشتن یاد می‌گیریم، می‌توانیم دانش و اطلاعتمان را درباره‌ی چیزهای مختلف بالا ببریم. وقتی هم که اطلاعتمان را بالا ببریم، می‌توانیم بهتر و درست‌تر انتخاب و زندگی کنیم. ما می‌توانیم آدم‌های باسواد و متفاوتی باشیم، اگر در کوچک‌ترین و جزیی‌ترین نکات دقت کنیم. مثلا همین که بدانیم از میان اسباب‌بازی‌های مختلف و رنگارنگ و حسرت برانگیز، کدام‌شان برای ما و محیط زیست‌مان بهتر و کم ضررتر است. با خواندن و اطلاعات بیشتر است که ما می‌توانیم درست‌ و دقیق انتخاب کنیم، حتی از وقتی خیلی کوچکیم!

گاو‌ کاغذی

این گاو بامزه‌ای که در تصویر می‌بینید از یک پاکت‌ خالی شیر ساخته شده. یک زن و شوهر مهربان این اسباب بازی‌ها را با جعبه‌های خالی، پاکت‌های کاغذی، جعبه‌ی تخم مرغ، لوله‌های دستمال توالت و ... برای بچه‌های زیر دو سال می‌سازند. چرا؟ چون: 1. از وسایل دورریختنی می‌توانند به بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین شکل استفاده کنند و به حفظ محیط زیست و تولید کمتر زباله کمک کنند.2. این وسایل از کاغذ و مقوا درست شده‌اند. پس از نظر محیط‌زیستی بسیار با ارزش‌اند. 3. چون این اسباب بازی‌ها کاغذی و ساده هستند بچه‌ها از آن‌ها خوششان می‌آید. 4. تازه هر وقت از آن‌ها خسته بشوند می‌توانند آن‌ها را دور بریزند و خیلی راحت یکی دیگر برای خودشان درست کنند.

شما هم می‌توانید با جعبه‌های خالی دستمال کاغذی یا کفش از این اسباب بازی‌های برای خودتان درست کنید.

 

 

کاج‌خرس!

ایشون هم آقای خرس هستند که از 5تا کاج و یک تکه نخ گونی درست شده‌اند. سلام آقای خرس! من شما را خیلی دوست دارم، آنقدر زیاد که می‌خواهم تمام کاج‌هایی را که توی کوچه و خیابان به چشمم می‌خورد جمع کنم تا برای خودم و دوستانم خرس‌هایی بسازم از کاج درخت! ممنونم  آقای کاج‌خرس که دوست خوب درختی مایی! ممنونم.

 

 

روز بخیر زرافه‌ی عزیز!

اوه! اصلا نمی‌دانستم که می‌توانم در باغچه‌ی حیاط‌مان یک زرافه‌ داشته باشم که همیشه لبخند بزند و از دیدنم خوشحال بشود.

اگر دلتان می‌خواهد مثل من یک زرافه توی باغچه‌تان داشته باشید که صبح‌ها بهتان صبح‌بخیر بگوید، لاستیک‌های به درد نخور و پنچر شده‌تان را دور نیندازید. آن وقت می‌توانید صاحب یک بچه زرافه‌ی کوچولو شوید! 

 

 

صاحب یک مار خانگی شوید!

نترسید! این مار رنگی نه تنها ترسناک نیست که خیلی هم دوست‌داشتنی‌ست. این مار رنگی رنگی از در بطری‌های دور ریختنی درست شده‌ است و به دنیا آمده تا از محیط زیست حفاظت کند و به آدم‌ها یاد بدهد حتی با در بطری‌های دور ریختنی هم می‌شود چیزهایی ساخت که بچه‌ها دوستشان دارند.

 

پلاستیک‌های سبز بازیافتی!

بعضی اسباب‌بازی‌ها مثل اسباب‌بازی‌هایی که گفتیم از وسایل دورریختنی ساخته می‌شوند و خودمان هم می‌توانیم آن‌ها را با ساده‌ترین وسایل بسازیم. بعضی اسباب‌بازی‌ها هم هستند که از همان اول، با مواد قابل بازیافت و بی‌ضرر ساخته می‌شوند. مثل همین فیل طوسی، لاک‌پشتی سبز و کامیونی که در تصویر می‌بینید. این اسباب بازی‌ها با این که پلاستیکی و کارخانه‌ای هستند هیچ ضرری برای بچه‌ها یا محیط زیست ندارند. چون از یک نوع پلاستیک که صد درصد قابل بازیافت است ساخته شده‌اند. از این نوع پلاستیک اسباب‌بازی‌های مختلف و زیادی ساخته و تولید شده‌اند. باید وقت خریدن به نوع پلاستیک و برچسب مشخصات اسباب‌بازی مورد نظر دقت کنیم!

 

 

اهالی سرزمین پارچه‌ای‌ها!

اسباب‌بازی‌های پارچه‌ای هم یک دسته‌ی دیگر از اسباب‌بازی‌هایی هستند که نه برای محیط زیست ضرر دارند و نه برای بچه‌ها. انواع و اقسام اسباب‌بازی‌های پارچه‌ای در قالب عروسک، کتاب، بازی‌های فکری و .. تولید شده‌اند. این آقای خرس که روی صندلی نشسته، هشت‌پاهای رنگی، بالشت‌های دوست‌داشتنی و ... از جمله اسباب‌بازی‌های پارچه‌ای هستند که هم می‌توانید با آن‌ها بازی کنید، هم می‌توانید هر وقت دلتان خواست بغلشان کنید و محکم بچلانید! دردشان که نمی‌آید هیچ، خوششان هم می‌آیند و می‌خندند. اگر باور نمی‌کنید، خودتان امتحان کنید.