summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

 End_in_Norvelt 5.jpg - 123.50 کیلو بایت

جک گانتوس یک نویسنده است. او نویسندۀ کتاب‌هایی برای گروه‌های سنی مختلف است: از کتاب‌های مصور تا داستان‌های متوسط و همچنین رمانهایی برای نوجوانان و بزرگسالان.

کتاب‌های او تا به حال افتخارها و جایزه‌های زیادی برده است: حفره هایی در زندگی من؛ خاطراتی که جوایز مایکل ل. پرینتز و رابرت اف سیبرت را به دست آورد. جوی پیگلزا کلیدی را بلعیده است؛ کتاب فینالیست جایزه ملی. جوی پیگلزا کنترلش را از دست داد؛ کتاب افتخاری نیوبری و بن بست نورولت برنده جایزه نیوبری 2012 و برنده جایزه اودل اسکات برای بهترین داستان تاریخی.

 End_in_Norvelt 3.jpg - 8.95 کیلو بایت

جک گانتوس در مونت پلزنت پنسیلوانیا به دنیا آمد و در نزدیکی شهر نورولت بزرگ شد. خانواده‌اش وقتی هفت ساله بود، به باربادوس نقل مکان کردند. او در مدارس انگلیسی تحصیل می‌کرد که تأکید زیادی بر خواندن و نوشتن و دانش‌آموزانش رقابتی دوستانه با یکدیگر داشتند. معلمان، آموزشی بسیار سرگرم کننده ایجاد می‌کردند.جک اعتقاد دارد 90% چیزهایی که امروزه می‌داند، همان چیزهایی است که در کلاس پنجم موفق به یادگیری‌شان شده است.

هنگامی که خانواده‌اش به فلوریدا نقل مکان کردند، او همکلاسی هایی پیدا کرد که به درس‌هایشان علاقه‌ای نداشتند و بیشتر وقت معلم‌ها صرف یاد دادن انضباط به دانش آموزان می‌شد.

جک اغلب اوقات به کتابخانه سیار متروکه‌ای(شامل سه لاستیک صاف و مسطح و خالی از کتاب) که پشت میدان توپ بازی شنی پارک شده بود، می‌رفت و بیشتر روز را مشغول خواندن می‌شد. بزرگترین آرزوی او این است که این پارک تریلر را با پارک کتابخانه‌های سیار دیگر عوض کند.

بذر حرفه‌ای نوشتن جک در کلاس ششم کاشته شد. وقتی او دفترچه خاطرات خواهرش را می‌خواند، مصمم می‌شود که بهتر از خواهرش بنویسد. او به مادرش برای داشتن یک دفترچه خاطرات التماس کرد و شروع به جمع‌آوری حکایاتی کرد که در مدرسه می‌شنید. اغلب اوقات او بیرون محل استراحت معلمان می‌ایستاد و به صحبت‌های آن‌ها هنگام نهار گوش می‌داد. بعدها، او بعضی از این حکایت‌ها را در داستان‌هایش هم قرار داد.

او در دبیرستان تصمیم گرفت که به یک نویسنده تبدیل شود؛ اما مجبور بود که سه سال و تا زمانی که به کالج می‌رفت، صبر کند.

در کالج او و دوست تصویرگرش نیکلاس رابل شروع به کار کردن روی کتابهای مصور کردند. بعد از یک مجموعه که سزاوار رد شدن بود، آنها اولین کتاب خود را منتشر کردند: رالف خرابکار در 1976. این یک موفقیت و آغاز کار جک به عنوان یک نویسنده حرفه‌ای بود. چاپ این کتاب پرموفقیت باعث تعجب بسیاری از مردم شد که فکر می‌کردند او در مسیر متخصص شدن در تبدیل کتابخانه‌های سیار قدیمی به مسکنی برای کتابداران بازنشسته است.

جک به نوشتن کتاب‌های کودکان ادامه داد و شروع به تدریس دوره‌های نویسندگی کتاب کودکان و ادبیات کودکان کرد.

او برنامه کارشناسی ارشد نویسندگی کتاب کودک را که برنامه‌ای برای نویسندگان کودک در کالج امرسون و کالج M.F.A ورمونت بود، توسعه داد و در حال حاضر وقت خود را به نوشتن کتاب و سخنرانی های آموزشی اختصاص داده است.

 End_in_Norvelt 6.jpg - 66.57 کیلو بایت

معرفی کتاب بن بست نورولت را در یادبان بخوانید