summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

Moon_Over_Manifest2.jpg - 24.47 کیلو بایت

نام کتاب: ماه بر فراز مانیفست

عنوان اصلی: Moon Over Manifest

نویسنده : کرل وندرپول (Clare Vanderpool)

ترجمه: کیوان عبیدی آشتیانی

ناشر:  افق

سال نشر: 1392

برندۀ مدال نیوبری

خرید اینترنتی کتاب

رمان نوجوان

 

«ماه بر فراز مانیفست» از آن کتاب‌هایی بود که وقتی به صفحۀ آخرش رسیدم، هیچ کلمه و جمله‌ای نبود که با آن ذوق زدگیم را از خواندنش اعلام کنم. حتی " عالی بود " جملۀ ساده‌ای بود برای کتاب. دلم می‌خواست آنقدر قدرت و توانایی داشتم، که برای همۀ نوجوانان این کتاب را می‌خریدم و پست می‌کردم. حتی دلم می‌خواست آنقدرخودخواه بودم که مجبورشان می‌کردم حتما این کتاب را بخوانند. به نظرم هیچ معنی ندارد که کتاب به این خوبی وجود داشته باشد ولی کسی که اسم خودش را نوجوان گذاشته آن را نخوانده باشد.

نمی‌دانم از معجزۀ قلم خانم کلر وندرپول است یا معجزۀ ترجمۀ خانم کیوان عبیدی آشتیانی که ماه بر فراز مانیفست، کتاب به این خوبی از آب در آمده است.

قهرمان داستان دختری است به نام آبیلین. قصه دربارۀ جنگ جهانی اول و رکود اقتصادی امریکا است و مهاجرینی که برای زندگی بهتر در آن روزها وارد امریکا و علی الخصوص شهر مانیفیست می‌شوند.

وقتی کتاب را می‌خوانی قرار است با آبیلین به زندگی اهالی مانیفست در سال ۱۹۱۸ سرک بکشی، قصه‌های دوشیزه سادی را بشنوی، همراه جینکس ماجراجویی کنی، همراه ند به جبهه‌های جنگ بروی، با روتانا و لتی کارگاه بازی کنی و جاسوس شهر را پیدا کنی و در نهایت همراه شدی برای مردم خیابانی ساز دهنی بزنی و برایشان غم‌خوار خوبی باشی. همۀ این حس‌های خوب را یکجا می‌توانی با خواندن کتاب ماه بر فراز مانیفست تجربه کنی.

کلر وندرپول اهل امریکاست و برای همین کتاب ماه بر فراز مانیفست ش جایزه سال ۲۰۱۱ نیوبری را برده. او در سایت شخصی‌اش درباره خودش می‌گوید:

Clare-Vanderpool-1.jpg - 56.50 کیلو بایت

 

 

 

اگر از کسانی که مرا می‌شناسند بپرسید، می‌گویند که من تعلق زیادی به مکان دارم. در کانزاس، حدود دو بلوک دورتر از جایی که بزرگ شده‌ام زندگی می‌کنم. می‌توانم از خانه‌ام تا خانۀ والدین‌ام،‌ خانۀ خواهرم و مدرسه‌ای که می‌رفتم و حالا بچه‌هایم در آن درس می‌خوانند،‌ پیاده بروم.تمام بچگی‌ام را به خواندن کتاب‌های شگفت‌انگیز در جاهای عجیب و غریب گذراندم. کتاب‌هایی مثل «هارولد و مداد بنفش»، «آنی دختری از گرین گیبلز» و «جزیرۀ دلفین‌های آبی» را در جاهایی مثل اتاق پرو، حمام و کلیسا خواندم.با این‌که از کالج، مدرک تحصیلی زبان انگلیسی و آموزش ابتدایی گرفته‌ام، بهترین چیزها را از خواندن،‌ گوش دادن به داستان‌های خانوادگی، نگاه کردن به بیرون از شیشۀ ماشین هنگام سفرهای جاده‌ای، بازی دزدان دریایی با برادرم و خیال‌پردازی‌های سادۀاد گرفتم.در کنار نوشتن، دوست دارم با بچه‌هایم به استخر بروم، در کتاب‌فروشی کتاب‌ها را تورق کنم، با همسایه‌ها چای بخورم، بچه‌های زیادی در خانه‌مان بازی کنند و با همسرم شام بیرون بروم. زندگی خوب است.

 

  به نظرم نویسندۀی که اینقدر خوب از زندگیش حرف زده و خودش را به این خوبی معرفی کرده، نویسندۀ خیلی خوب و درعین حال باهوشی می‌تواند باشد. حتی به نظر من از آن نویسنده‌های است که آدم را وسوسه می‌کنند که کتابش را بدون وقت تلف کردن بخواند.

بخش‌های دوست‌داشتنی کتاب:

 

 • صدای زمین

  زمین با صدای بلند حرف می‌زند به خصوص وقت‌هایی که می‌خواهد صدایش شنیده شود.
 • زمان

  اگر گیدئون در ساعت شش و چهل و پنج دقیقه از آیوا به طرف مانیفست حرکت کند و اگر آبیلین هم در همان ساعت از مانیفست به طرف آیوا حرکت کند، این دو نفر در چه ساعتی به هم می‌رسند ؟
 • مرور خاطرات

  وقتی جایی را ترک می‌کنی دیگر مشکل می‌توانی به عقب برگردی و خاطراتت را مرور کنی.
 • گرمای خاطرات

  خاطرات مثل آفتاب هستند گرمتان می‌کنند، حس خوبی می‌دهند اما نمی‌توانید آن‌ها را نگه دارید.
 • ذرات کوچک زندگی

  مرگ مثل یک انفجار است. مردم را وادار می‌کند متوجه چیزهایی شوند که قبلا متوجه‌ش نبوده‌اند. 
 • کل سرخ

  گیدئون می‌گوید : گل سرخ همیشه گل سرخ است اما هم خار دارد، هم بوی خوش.
 • شادی برای تو

  همه مردم استحاق شادی دارند و حالا نوبت توست.