summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

 

14r3p3_3.jpg - 80.22 کیلو بایت

 

نام : سرنشینان (ظاهر و باطن)

عنوان اصلی :INSIDE OUT

کارگردان: پیت داکتر (Pete Docter)

نویسندگان: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen

سال تولید: 2015

شرکتهای سازنده : پیکسار، والت دیزنی

محصول کشور ایالات متحده‌ی آمریکا

لینک دانلود 

انیمیشن بلند نوجوان

 

چندبار دلتان خواسته که در ذهن کسی باشید و بدانید آنجا چه می‌گذرد؟ در ذهن خودتان چطور؟ حتما همگی فکر می‌کنید از هر چه که آن بالا و پشت چشم‌هایتان اتفاق می‌افتد خبر دارید... اصلاً تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا غمگین می‌شوید؟ یاچرا همیشه، بعضی از خوراکی‌ها را دوست ندارید؟ به نظرتان اولین احساسی که از بعد تولد تجربه کردید چه بوده؟ 

خب، به جای پرسیدن سوال‌های جورواجور و تمام نشدنی، بیایید به یک سفر هیجان انگیز برویم به... راستش را بخواهید مقصدمان نه کوه است، نه دریا با ساحل شنی و نه جنگل های سبز و باران خورده، می‌خواهیم به ذهن یک دخترکوچولو سفر کنیم.

InsideOut3.jpg - 75.77 کیلو بایت

رایلی دختر دوست‌داشتنی و شادی‌ست که با خانواده‌اش در شهری به نام مینه‌سوتا زندگی می‌کند.ما در ذهن او با پنج احساس اصلی‌اش آشنا می‌شویم: اولین و اصلی‌ترین احساس رایلی، شادی زرد رنگ است. او تمام تلاشش را می‌کند که رایلی همیشه از همه چیز لذت ببرد و مدیریت ذهن رایلی را به عهده دارد. آبیِ غمگین همیشه اشک رایلی را در می‌آورد. ترس سعی می‌کند رایلی را از خطرها دور نگه دارد. چندش یا انزجار مراقب است تا رایلی مسموم نشود و در آخر، خشم، که به عادلانه بودن همه چیز بسیار اهمیت می‌دهد.

InsideOut2.jpg - 69.48 کیلو بایت

رایلی در کنار همه‌ی خاطرات خوب و بد و خاطرات بلند مدت و کوتاه مدت‌اش، صاحب چند خاطره‌ی اصلی است که شخصیت او را ساخته‌اند.

همه چیز تا یازده سالگیِ رایلی به خوبی پیش می‌رود؛ تا روزی که او و خانواده‌اش، برای زندگی به شهر سان‌فرانسیسکو می‌آیند. او دلتنگ دوستانش است و خانه و شهر جدید را دوست ندارد. از همین زمان، احساسات رایلی که سعی می‌کنند او را با محیط جدید تطبیق دهند، در مدیریت ذهن و عواطف او دچار مشکل می‌شوند. هروقت غم به خاطره‌ا‌ی دست می‌زند آن خاطره غمگین و ناراحت کننده می‌شود. برای همین، شادی، همیشه سعی می‌کند غم را از مرکز کنترل احساسات و از خاطرات رایلی، دور نگه دارد؛ اما غم در شهر جدید اصلا حال خوبی ندارد و بسیار اندوهگین است.

InsideOut1.jpg - 49.59 کیلو بایت

درست اولین روزِ رایلی در مدرسه‌ی جدید، وقتی معلم از او می‌خواهد که درباره‌ی خودش و شهری که از آن امده برای بچه‌ها صحبت کند، غم به خاطرات اصلی رایلی نزدیک می‌شود. شادی که سعی می‌کند غم را دور کند با او درگیر شده و هر دوی آن‌ها با خاطرات اصلی از مرکز کنترل ذهن رایلی به مکان عجیبی که محل نگه‌داری خاطرات است پرتاب می‌شوند... با خارج شدن خاطرات اصلی از ذهن رایلی، تمام ویژگی‌های شخصیتی او خاموش می‌شوند و سه احساس باقی‌مانده در مرکز کنترل یعنی انزجار و ترس و خشم سعی می‌کنند در نبودن شادی، ذهن رایلی را کنترل کنند.

دراین میان رایلی تصمیم می‌گیرد از خانه فرار کند و به مینه‌سوتا برگردد.

InsideOut6.jpg - 95.83 کیلو بایت

غم و شادی با خاطرات اصلی رایلی سفری را در ذهن او آغاز می‌کنند و تلاش می‌کنند قبل از آنکه اتفاق بدی برای رایلی بیفتد،خودشان را به مرکز کنترل برسانند. آن‌ها دوست خیالی رایلی را که ازجنس یک گلوله‌ی صورتی پشمکی است در میان خاطرات پیدا می‌کنند. باهم از مرکز خواب‌ها و رویاهای شبانه، تفکرات مبهم، چاله‌ی فراموشی، شهر ابرها و سرزمین تخیلات عبور می‌کنند تا خودشان را به مرکز فرماندهی ذهن رایلی برسانند.

اما فکر می‌کنید در نهایت چه کسی رایلی را نجات می‌دهد؟ شادی یا غم؟

InsideOut4.jpg - 105.55 کیلو بایت

راستش همیشه واقعیتِ همه چیز آن‌طور که به نظر ما می‌رسد نیست. معلمی داشتیم که یک بار در کلاس علوم از ما پرسید چطور می‌شود به شیشه که یک جسم جامد است شکل و حالت داد؟ او به ما که با تعجب نگاهش می‌کردیم توضیح داد که اگر به شیشه حرارت بدهیم، از حالت جامد بودن خارج می‌شود و بعد حتی می‌توانیم با آن مجسمه بسازیم!

کاری که غم‌ها و غصه‌ها با ما میکنند دقیقاً به همین شکل است. آن‌ها ما را منعطف‌تر و منطقی‌تر می‌کنند و به ما یاد می‌دهند که چطور می‌شود قوی‌تر بود .

InsideOut5.jpg - 58.86 کیلو بایت

و این دقیقا همان کاری است که غم بعداز رسیدن به مرکز فرماندهی ذهن رایلی، انجام می‌دهد.  رایلی سرانجام به خانه برمی‌گردد و برخلاف انتظارش با همدردی پدر و مادرش مواجه می‌شود. او متوجه می‌شود که درکنار غمگین بودن،میتوان طعم ِ شیرینِ شادی را هم چشید.

آقای پته داکتر،خالق این انیمیشن فوق العاده است. او پیش از این، کارگردانی انیمیشن دانشگاه هیولاها را نیز برعهده داشته است.

docter-inside-out.jpg - 119.27 کیلو بایت