summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

 


 نام: ۵ سانتی‌متر بر ثانیه - Five Centimeters Per Second

سال تولید: ۲۰۰۷

کارگردان: ماکوتو شینکای - Makoto Shinkai

نویسنده: ماکوتو شینکای - Makoto Shinkai

تهیه کننده : CoMix Wave, ADV Films

ملیت و زبان : ژاپن

ژانر: درام – عاشقانه

زمان: 63 دقیقه

لینک دانلود

برنده جایزه بهترین فیلم پویانمایی از جشنواره فیلم آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۰۷

این فیلم در سه فصل تولید شده؛ شکوفۀ گیلاس ، فضا نورد ، پنج سانتی متر در ثانیه .

انیمیشن بلند

 

 

Five-centimeter2.jpg - 173.57 کیلو بایت

شروع فصل اول با جدایی "تاکاکی" و "آکاری" است.  پسر و دختر خردسالی که در کنارهم بودن، چشمشان را به زیبایی‌های این دنیای فریبنده باز کردند و باور داشتند که همیشه دنیا به همین زیبایی باقی میماند و به هم قول دادند تا همیشه دنیا را زیبا ببینند.تاکاکی می‌گوید: «ما که اون موقع از نظر بدنی کوچک و بیمار بودیم کتابخونه رو به زمین بازی ترجیح دادیم. برای همین خود به خود با هم دوست شدیم. همکلاسی هامون مارو دست مینداختند ولی عجیبه که وقتی ما باهم بودیم این چیزا زیاد مارو ناراحت نمی‌کرد. پس از الان به بعد ما باید باهم باشیم! »

ولی یک جدایی تلخ- اولین حقیقت چاره ناپذیر- از آن جدایی‌هایی که باید "پذیرفت" اتفاق می‌افتد با این امید که روزی بزرگ شوند و در مقابل لحظاتی که در بچگی ناچار به پذیرفتنش بودند، بایستند و دنیا را همانطور که میخواهند تغییر بدهند.

اما آیا آن دوران خواهد رسید؟

Five-centimeter3.jpg - 78.16 کیلو بایت

شروع فصل دوم با معرفی یک کاراکتر تازه همراه است. دختری به نام «سومیدا» که در مدرسه با تاکاکی جوان دوست می‌شود و یک عشقِ تازه را روایت می‌کند.

اما آیا جوانی همیشه کنار آدم میماند؟

Five-centimeter4.jpg - 59.79 کیلو بایت

فصل سوم روایت مرگ قلبی تنها ست که توانایی "انتظار" ندارد. اصلاً انتظار بعد از این همه سال چه معنایی میتواند داشته باشد؟ اگر دیداری هم رخ بده آیا ممکن است تاکاکی و آکاری همدیگه را بشناسند؟

همه‌ی ما در طول زمان تغییر می‌کنیم حتی اگر با هم شروع به حرکت کنیم در نهایت می‌بینیم چقدر از هم دور شدیم. درست مثل گلبرگ‌هایی که از یک شکوفه جدا می‌شوند ولی هر کدام در دو محل متفاوت به زمین می‌نشینند.

 شاید با سرعتی حدود 5 سانتیمتر بر ثانیه! 

Five-centimeter5.jpg - 47.65 کیلو بایت

اگر دنبال فیلمی با داستانی پیوسته و کاملا قابل فهم هستید دیدن این انیمه را به شما توصیه نمی‌کنم. اما اگر جزو کسانی هستید که به دنبال اثری تامل بر‌انگیز و تا حدود زیادی آموزنده‌اید « 5 سانتی متر در ثانیه » گزینۀ مناسبی برای تماشا خواهد بود؛ به شرط آن که در دیدن آن از منطق تماشای آثار غربی هم فاصله بگیرید و مدام دچار همذات پنداری با شخصیت‌ها و در جست و جوی پایانی خوش برای آن نباشید، بلکه همچون یک تحلیلگر به آن نگاه کنید.