summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

نویسنده، نرگس قدیرلی

 نام آلبوم: رنگین کمون

کاری از: ثمین باغچه‌بان

با شرکت اعضای ارکستر سمفونیک رادیو وین

رهبر: توماس کریستیان داوید

تولید شده توسط شرکت: موسسه فرهنگی – هنری ماهور

قیمت آلبوم: 12000تومان

لینک خرید اینترنتی آلبوم «رنگین کمون»

آلبوم موسیقی کودک

 

گوش دادن به موسیقی در هر آدمی یک احساس ویژه را بیدار می‌کند. موسیقی‌ها و ترانه‌ها هم مانند کتاب‌ها قصه‌های زیادی در دل خود دارند، ما را به دنیاهای دیگری می‌برند و به خیال‌پردازی دعوت‌مان می‌کنند.
آدم‌هایی که قصه‌گویی را دوست دارند، همیشه قصه‌گو یا نویسنده نمی‌شوند، بعضی‌هایشان نقاش و تصویرگر می‌شوند، بعضی‌ها فیلم و انیمیشن می‌سازند و عده‌ای هم موسیقی‌دان می‌شوند.

«ثمین باغچه‌بان» هم یکی از همان موسیقی‌دان‌هایی‌ست که قصه‌هایش را با ترانه‌ها و سازهایش روایت می‌کند. او در تبریز به دنیا آمد و کودکی‌اش را در شیراز گذراند و زمانی که می‌خواست به دبستان برود با خانواده‌اش به تهران آمد. در کودکی علاقه‌ی زیادی به ساز پیانو داشت، اما در هنرستان به یادگیری ساز ابوا مشغول شد، چند سال بعد راهی ترکیه شد و تحصیلاتش را در زمینه‌ی موسیقی در آنکارا ادامه داد.
او در سال 1357 یکی از مهم‌ترین آثارش، یعنی آلبوم «رنگین کمون» را خلق کرد.
اشعار‌ این آلبوم سروده‌ی ثمین باغچه‌بان و خوانندگان آن بهجت قصری و همسرآقای باغچه‌بان یعنی «اولین باغچه‌بان» هستند. این آلبوم یک اثر کاملا کلاسیک، اما با فضاسازی‌های کودکانه در وین، با شرکت ارکستر سمفونیک رادیوی وین به رهبری «توماس کریستیان داوید» و گروه کر میترا به رهبری «اولین باغچه‌بان»  اجرا شد و در پاریس تولید و منتشر شد.

«بومی وار»، «درخت سرو بودم»، «پرستندگان و سپاهیان»، «گهواره‌ی خالی»، «رقص پرستندگان رودابه»، «چهارشنبه سوری»، «ای خدا آتیش بارونه»، «سوگواران» و ... نیز از آثار دیگر او هستند.
علاوه بر این‌ها، ثمین باغچه‌بان در زمینه‌ي ادبیات و ترجمه آثاری را منتشر کرده است:
- ترجمه‌ی کتاب‌های یاشار کمال و عزیز نسین
- «نوروزها و بادبادک‌ها» با تصویرگری نورالدین زرین‌کلک که کتاب برگزیده‌ی سال 1353 از طرف شورای کتاب کودک شد.
 - «نوروزها و مرغی بر شاخه‌ی درخت» با تصویر گری پرویز کلانتری
- «چهره‌هایی از پدرم» که در سال 1381 توسط نشر قطره به چاپ رسید.

با «آلبوم رنگین‌کمون» دنیایی که پیش روی شماست، دنیای رنگ‌ها، عطرها، حیوانات و طبیعت است و یادآور دشت‌های دوردست، سبزه‌های رها در دستان باد و کوهای بلند و سرزمین‌های مه آلود است.
با «رنگین کمون» شما به دهکده‌ای پشت شوره‌زارها و دریاها سفر می‌کنید، جایی که پرچین سبزی برای خودتان دارید، گنجشک‌ها آواز می‌خوانند و اسب‌ها در دشت می‌تازند و همه چیز حتی برف و باران و بوران هم یاد آور بهار و نوروزیست که در راه است.

این آلبوم موسیقی با قطعاتی که سرشار از رنگ آمیزی سازها هستند با تصویرگری پرویز کلانتری توسط موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شده است.