summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

eric-tr-93-8-5.jpg - 19.46 کیلو بایت 

نام کتاب: اریک

نام اصلی: Eric

نویسنده و تصویرگر: شان تن (shaun tan)

ترجمه ی: مسعود ملک یاری

نشر: آفرینگان

رمان کودک

 

نگاه به قد و قوارۀ کوچکش نکنید. او برخلاف ظاهر عجیبش آن‌قدر دوست‌داشتنی است که درجا عاشقش می‌شوید. می‌پرسید چطور؟ می‌گویم! اسم این پسر کوچک «اریک» است. درست است که ظاهرش با ما فرق دارد و چشم‌هایش در نگاه اول ممکن است کمی ترسناک به نظر برسند اما نه! فکرهای اریک آن‌قدر زیبا هستند که مثل ستاره‌های پرنور اطراف هرچیزی باشند آن را روشن و درخشان می‌کنند. او با تمام هم‌سن‌وسال‌هایش یک فرق اساسی دارد و آن هم کارهایی است که انجام می‌دهد و همین تفاوت باعث دوست داشتنی شدنش می‌شود. ذهن او پر از سؤال‌های بزرگ و کوچک است که کسی جواب‌شان را نمی‌داند؛ اما اریک هیچ وقت دست از سوال‌هایش بر نمی‌دارد. او به ما یادآوری می‌کند چه چیزهایی را خیلی وقت است فراموش کرده‌ایم و یا تا حالا بهشان فکر هم نکرده‌ایم.

shaun-tan-02.jpg - 207.04 کیلو بایت

اریک قرار است برای مدتی مهمان‌خانۀ دوستش باشد. در روزهایی که او آنجاست اتفاقاتی می‌افتد که بیش از پیش او را به عضو فراموش‌نشدنی خانواده تبدیل می‌کند. اریک پسر خوب و مؤدبی است که بیشتر از اینکه همبازی کسی باشد، رفیق خوبی برای خودش است. او بیشتر اوقات کتاب می‌خواند، به گردش می‌رود، فکر می‌کند و با دقت همه‌چیز را مورد بررسی قرار می‌دهد.

shaun-tan-01.jpg - 265.54 کیلو بایت

از آقای «شان تن» باید ممنون باشیم ما را با اریک آشنا کرد و باعث شد بیشتر از قبل حواسمان به آدم‌های دوروبرمان باشد. اریک یادمان می‌اندازد بهترین اتفاق زندگی‌ این است که همدیگر را با تفاوت‌هایمان دوست داشته باشیم. بعد از تمام کردن کتاب، اریک تازه سروکله‌اش توی زندگی‌مان پیدا می‌شود. او را همه‌جا می‌بینیم و از بودنش در گوشه و کنار ذهنمان لذت می‌بریم. این یعنی اینکه داستان اریک هیچ‌وقت قرار نیست تمام شود.


 

بیشتر بخوانید:

خالق شخصیت‌های بی‌نام و نشان

توصیه هایی به تصویرگر تازه کار