summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

 مامان کله دودکشی

نویسنده: الهام مزارعی

تصویرگر: لیدا طاهری

چاپ اول 1392

نشر افق

قیمت 5000 تومان

*منتخب فهرست کتابخانه مونیخ 2014 *

داستان کودک


 

«مامان کله‌دودکشی» همانطور که از اسمش پیداست، داستان یک مامان است، یک مامان و دخترش به نام «طوطیا». البته رد پای نویسنده را هم در گوشه‌کنار داستان به خوبی می‌شود پیدا کرد. مثلا همان اول کار که از طوطیای خیالات خودش می‌پرسد: «تو چرا همه‌اش یک‌جا نشسته‌ای؟» و طوطیا می‌گوید که برای شروع باید یک نفر همراهش باشد، عروسکی، دوستی، مامانی، چیزی!

 

  اینطوری می‌شود که نویسنده یک مامان با یک دودکش روی کله‌اش، یعنی یک مامان خیلی خیلی عجیب برای طوطیا خلق می‌کند. می‌دانید که؟ نویسنده‌ها خالق‌اند. یعنی حتی اگر خیلی خلاق هم نباشند باز خالق‌اند و می‌توانند خیلی چیزها به‌وجود بیاورند. مثل همین مامان کله‌دودکشی که کلی معروف می‌شود و با دودهای روی کله‌اش کلی ماجرای عجیب غریب درست می‌کند و هر روز عکسش می‌شود عکس صفحه اول روزنامه‌ها.

 

مامان کله‌دودکشی انقدر معروف می‌شود که به سازمان ملل دعوت می‌شود و به زندان هم می‌افتد. بله درست شنیدید، بالاخره آدم‌های معروف هم ممکن است گاهی به زندان بیفتند. اما طوطیا دیگر نمی‌تواند این وضع را تحمل کند و از نویسنده می‌خواهد مامانش را به حالت قبل برگرداند...

 

خب بس است دیگر. همه‌اش را که قرار نیست ما برایتان تعریف کنیم. بقیه داستان این دختر و مامان دوست داشتنی را می‌توانید در کتاب «مامان کله دودکشی» که نشر افق منتشر کرده، بخوانید. در ضمن، این کتاب تصویرگری‌های جذاب، پرکار و بسیار زیبایی دارد که توسط لیدا طاهری کشیده شده و کار خانم نویسنده، یعنی الهام مزارعی را چندین برابر خواندنی‌تر و دیدنی‌تر کرده است.

 

تا یادمان نرفته این را هم بگوییم که نام این کتاب در کاتالوگ کتاب‌خانه مونیخ 2014 آمده است. این کاتالوگ معتبر با نام «کلاغ سپید» در جریان برگزاری شصت و ششمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت رونمایی شد و مجموعا 5 کتاب ایرانی در آن ثبت شد که یکی از آنها «مامان کله‌دودکشی» بود.

 

این هم یک قطعه از متن و یک تصویر از کتاب:

  • نامه طوطیا

    «نامه طوطیا که به دست آقای رییس می‌رسد، سر و صدای بعضی از آدم‌هایی که بچه‌ها را دوست دارند بلند می‌شود. آن‌ها با هم داد می‌زنند که باید مامان کله‌دودکشی آزاد شود، چون جان یک بچه در خطر است و ممکن است به‌خاطر خوردن پیتزای یخ‌زده دلدرد بگیرد و این می‌شود که بالاخره مامان کله دودکشی با همان هواپیمای شخصی به خانه برمی‌گردد.»